O autorze
Idę przez życie z wiarą i przekonaniem, że marzenia są po to, aby stawały się zrealizowanymi celami. Klucz do zadowolenia z życiowych osiągnięć odnajduję w słowie pasja. Dbam o to, aby stale się rozwijać, do czego nakłaniam też innych. Właśnie po to stworzyłem Polską Akademię Rozwoju Osobitego i czassukcesu.pl. Jestem trenerem, hipnotyzerem, prezenterem i dziennikarzem. Pracowałem dla TVN24, Eska TV oraz rozgłośni radiowych w Polsce i Finlandii.

7 kroków, które sprawią, że poczujesz się lepiej występując publicznie

Jak z nieśmiałego człowieka stać się bestią sceniczną? Czy to w ogóle możliwe?

Kiedyś byłem wstydliwym nastolatkiem, który bał się zabierać głos, żeby się nie ośmieszyć. Dzisiaj nie wyobrażam sobie innej pracy, niż to co robię, czyli występowanie na scenach w różnych rolach, trenera, mówcy, konferansjera i showmana. Za 2 miesiące minie 15 lat od kiedy po raz pierwszy wziąłem do ręki mikrofon i zacząłem mówić do ludzi. Postanowiłem zebrać garść własnych przemyśleń na temat tego, co sprawiło, iż w ciągu tych wszystkich lat przeszedłem taką metamorfozę, że Artur z dzisiaj prawdopodobnie nawet nie rozpoznałby Artura z 1999 roku. Okazało się, że nie było w tym żadnego cudu, ani żadnej nagłej przemiany niczym w filmach o superbohaterach. Była praca i nauka, która pokazała mi, że bycie spokojnym, pewnym siebie, pełnym energii i zadowolonym przemawiając do ludzi, to rezultat procesu, który ma swoją strukturę. Dzisiaj, chcę się podzielić z Tobą, drogi Czytelniku, moimi przemyśleniami, które sprawiły, że polubiłem pracę na scenie. To co znajdziesz poniżej to kilka, spośród wielu bardzo istotnych czynników.

A zatem od czego zależy to jak się czujesz przed publicznym wystąpieniem?

1. Od tego co myślisz na swój temat

To co myślisz o sobie jest absolutnie kluczowe dla odniesienia końcowego sukcesu. Ludzie, którzy prowadzą spektakularne wystąpienia, robią to dzięki temu, że wierzą w swoje możliwości, umiejętności oraz swoją charyzmę. Zastanów się, jeśli sam/a nie uwierzysz, że możesz zrobić wystąpienie, które na długo zapadnie w pamięci słuchaczom, to na jakiej podstawie słuchacze mieliby w to uwierzyć?

2. Od tego co i w jaki sposób mówisz sam sobie na poziomie wewnętrznych dialogów

Każdy z nas prowadzi bez przerwy wewnętrzne dialogi. Nawet jeśli w tym momencie brzmi to dla Ciebie jak abstrakt, to tak właśnie jest. Pamiętam jedno szkolenie, które prowadziłem. Opowiadałem uczestnikom o swoich dialogach i różnych głosach, które mi towarzyszą i które mnie wspierają lub powstrzymują przed działaniem. Połowa słuchaczy przez resztę dnia patrzyła na mnie jak na schizofrenika, ale tak się naprawdę dzieje. Zresztą wsłuchaj się co Twój wewnętrzny głos mówi do Ciebie teraz. Ważne jest to, że możesz przejąć kontrolę nad swoim wewnętrznym głosem i sprawić, że zamiast sabotować Twoje dokonania, będzie Cię wspierać.


3. Od Twojej postawy ciała

Każda myśl i każda emocja w jakiś sposób przejawia się w Twoim ciele. Każda postawa ciała z automatu wywołuje jakieś stany emocjonalne. To proces, który dzieje się bez względu na to czy tego chcemy, czy nie. Zmieniając swoją postawę ciała, zmieniasz jakość myśli, a co za tym idzie, emocje, które Ci towarzyszą.

4. Od tego, którym wspomnieniom, negatywnym czy pozytywnym poświęcasz więcej uwagi

Bez względu na to jakie masz dotychczasowe doświadczenia związane z publicznym występowaniem, założę się, że masz w swojej pamięci zarówno sukcesy jak i porażki. Pytanie, które myśli pojawiają się jako pierwsze, kiedy myślisz o przemawianiu do ludzi. Wspomnienia sukcesów dają Ci dobre nastawienie i przypominają, że jesteś osobą, która potrafi je odnosić i potrafi wznosić się na wyżyny Twoich możliwości. Wspomnienia porażek przestrzegają przed powtórzeniem niechcianego scenariusza. Jednak zarówno jedne jak i drugie wywołują emocje. Pytanie, które emocje będą dla Ciebie bardziej przydatne przed wystąpieniem i które wywołają u Ciebie lepsze samopoczucie już na samą myśl, że masz wyjść przed ludzi?

5. Od tego jakie masz automatyczne wewnętrzne programy oraz przekonania dotyczące występowania przed ludźmi

Nasze działania są nawykowe i rytualne. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często postępujemy według utartych schematów i rytuałów w wielu sytuacjach. Także podczas publicznych wystąpień. W Twoim rytuale są zapewne takie nawyki i zachowania, które automatycznie odpalają Ci różne stany emocjonalne, jak choćby podenerwowanie lub wręcz strach przed mówieniem do ludzi. Zmieniając rytuały możesz tworzyć nowe programy, które będą Ci dodawać energii i animuszu zamiast marnować energię na obawy przed potencjalnym złym przebiegiem zdarzeń

6. Od tego jaką energią dysponujesz przed wejściem na scenę

To ile masz w sobie energii nie jest przypadkowe ani nie jest wynikiem działania żadnej z wyższych sił. To ile masz w sobie energii jest rezultatem tego jak tą wewnętrzną energią zarządzasz. Czy czynności które robisz dodają Ci czy odbierają energii? Czy myśli w głowie które masz powodują, że opadają Ci ręce czy raczej motywują Cię do działania. Umiejętność zarządzania własną energią jest kluczowa do tego, żeby dobrze się czuć na scenie

7. Od tego jakie scenariusze wizualizujesz przed wejściem na scenę

Umysł nieświadomy, czyli ten, który odpowiada za emocje, nie potrafi oceniać. Nie umie zdecydować, czy coś jest dobre czy złe. On jedynie, niczym komputer, realizuje konkretne programy. Poprzez swoje wizualizacje odpalasz te programy. Co więcej, umysł nieświadomy nie potrafi rozróżnić wyobrażenia od rzeczywistości. To świadomość rozróżnia co jest wytworem wyobraźni, a co faktem z zewnętrznego życia. Podświadomość tylko realizuje to, co dostanie do wykonania. Jeśli w Twojej głowie pojawiają się obrazy wystąpienia, które kończy się klęską, Twoja podświadomość posłusznie zacznie przywoływać te emocje i zachowania, które mają prowadzić do klęski. Jeśli w Twojej głowie latają obrazy Twojego najlepszego w życiu wystąpienia, podświadomość sięga do tych zasobów, które mają Cię zabrać na wyżyny Twoich możliwości.

Zainteresował Cię ten artykuł i chcesz nauczyć się wdrażać w życie powyższe reguły i dużo więcej? Kliknij tutaj i sprawdź co dla Ciebie przygotowałem.
Trwa ładowanie komentarzy...